20201202_175126.jpg

Fanu

KultUra

LatvijA

"BY FANS, FOR FANS"

Kas ir fanu kultura?

     Fanu kultūra jeb angļu valodā “fandom” ir cilvēku kopiena, kas aktīvi veido radošo vai analītisko materiālu kādam seriālam, filmai, grāmatai, video spēlei u.c. medijiem un iesaistās ar citiem faniem dzīvē. Fanu kultūra visvairāk izpaužās interneta vidē, kur ir iespējams parādīt savus darbus, idejas un pārdomas faniem visapkārt pasaulei, taču tiek arī organizēti klātienes pasākumi jeb “conventions”, kuri norisinās 2 līdz 4 dienas. Pasākumi kā “Comic Con” (ASV) un “Gamescom” (Vācija) ir iespaidojuši arī latviešu fanus, izveidojot “UniCon – Latvian Comic Con” 2013. gadā, kas norisinās pirmajā augusta sestdienā un svētdienā. Šī pasākuma popularitāte uzsprāga, tādēļ tika arī izveidots ziemas pasākums “WinterCon” 2015. gadā.

 
pxfuel.com.jpg

KOSPLEJS

Anda Juceviča

  • Instagram

@halcynda

 

Viens no veidiem, kā fani izpauž savu radošumu un mīlestību priekš kāda tēla, ir kosplejs jeb cosplay. Cosplay – cilvēks uzvelk vai nu paša veidota vai nopirkta tēla tērpu un to imitē caur pozām fotogrāfijās vai aktiermākslu video vai pat uz skatuves. Fotosērijā redzam Andas Jucevičas (Instagram @halcynda) pārvērtības, lai kļūtu par Bilbo Baginsu no filmu sērijas Gredzenu Pavēlnieks.

"Es sāku cosplay, jo man hobijs šķita ļoti interesants un atšķirīgs. Es tajā laikā biju ieinteresēta japāņu popkultūrā arī. Tajā laikā Draugiem.lv man piedāvātajos draugos parādijās viena kospleijere no Latvijas, un es viņai uzrakstīju pajautāt, kas ir tas pasākums uz kuru viņa iet. No turienestad es arī sāku iedziļinātiestajā hobijā vairāk, iet uz pasākumiem un iesaistīties visā cosplay kopienā."

20201203_103446.jpg

Maksla

Patrīcija Elizabete "Bee" Krongorne

  • Instagram

@hachicore_art

 

Veidot dažādus mākslas darbus saviem mīļākajiem medijiem ir viens no populārākajiem veidiem, kā cilvēki izpaužās fanu kopienās. Veidojot bildes, uzlīmes, komiksus un citus darbus, kurus pārdod vai pat publicē par brīvu, var iepazīstināt citus ar šo tēlu vai mediju. Māksla saved cilvēkus kopā un fanu kultūrā tas ir pastiprināts

 
neon-sunset-1170.jpg

K-pops

Elīna Lilienfelde

  • Instagram

@lii_lee_gttg

K-Pop ir korejiešu Pop mūzika, kas ir spilgta ne tikai dziesmās, bet arī dejās, mūzikas videoklipos un izskatīgajos dziedātājos. Sastāvot no daudz grupām un solo dziedātājiem, k-pop mūzika ir sasniegusi arī miljoniem fanu ārpus Dienvidkorejas, konkurējot mūzikas top sarakstos visā pasaulē. Arī Latvijā ir ļoti daudz fanu, kuri apmeklē Unicon un piedalās k-pop deju konkursos, mācoties horeogrāfijas no slavenām un iemīļotām dziesmām.